Diş Sıkma ve Bruksizm

Anasayfa / Tedavilerimiz / Diş Sıkma ve Bruksizm

Diş Sıkma ve Bruksizm

Gün içerisinde yaşanan zorlukların veya stresin neden olduğu uyuma sırasında diş gıcırdatma ile sonuçlanan durumun adıdır. Tedavi edilmediğinde kronik ve yıpratıcı bir hal alan bruksizm: çene eklemlerinden ses gelmesi, eklemlerde ya da kulak önünde ağrı, çiğneme sırasında zorluk ve ağız açmada güçlük şeklinde semptomlar ile ortaya çıkabilir.

Bu nedenle diş sıkma alışkanlığının ihmal edilmemesi büyük önem taşıyor. Çünkü bu alışkanlık, erken teşhis edilmediği ve uygun şekilde tedavisi yapılmadığı takdirde kişinin vücut sağlığını olumsuz yönde etkilerken, yaşam kalitesini de düşürebiliyor.

Diş sıkma alışkanlığım olduğunu nasıl anlayabilirim?

• Çene bölgesindeki kaslarda hassasiyet, ağrı, yorgunluk hissediyorsanız,
• Dişlerinizin şekil ve boylarında zaman içinde değişiklik olduğunu farkettiyseniz,
• Çevrenizdeki bireylerden dişlerinizden gıcırtı, tıkırtı tarzında sesler çıktığına dair geri dönüşler alıyorsanız,
• Diş ve dişetlerinizde yaygın hassasiyet sorunu varsa,
• Dişleriniz veya önceden yapılmış porselen kaplamalarınızda kırık ve çatlaklar oluştuğunu gözlemliyorsanız,
• Ağız açıklığı veya çene hareketlerinizde kısıtlılık hissediyorsanız,
• Dilinizin kenarlarında diş izlerinin olduğunu farkettiyseniz diş sıkma alışkanlığınız olma ihtimali oldukça yüksektir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş sıkma alışkanlığınıza yönelik tedavi yaklaşımı, her rahatsızlıkta olduğu gibi problemin boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

  • Gece Plakları: Gece boyunca takılmasını istediğimiz bu şeffaf plaklar, yalnızca hafif-orta derecede diş sıkma problemiyle başvuran hastalara verilmektedir. Gece plaklarının kullanım amacı, uyku sırasında diş sıkma sebebiyle dişlere gelen kuvvetin azaltılması, dişlerin aşınmasının önlenmesidir.

 

  • Botoks Uygulaması: Günümüzde Botulinum toksin (botoks) tedavisi, bruksizm / diş sıkma / diş gıcırdatma hastalığında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Botox tedavisi ile gereğinden fazla ilaç kullanımından kaçınılmış olup diğer tedavi yöntemlerinden çok daha yüksek başarı oranına ulaşılabilmektedir. Botox enjeksiyonu ile kaslara zarar vermeden ve çiğneme ile ilgili sorun yaşamadan kaslardaki stres ve aşırı çiğneme kuvveti ortadan kaldırılarak kasta rahatlama sağlanmaktadır. Botulinum toksini (botox) kas dokusundaki sinirleri bloke ederek kasın kasılmasını engeller ve kasın kasılması için gereken sinyalin kasa ulaşmasını önler, böylece kasların gereğinden fazla kasılmasına engel olarak etki sağlamaktadır.