Ağız İçi Dijital Kamera

Anasayfa / Tedavilerimiz / Ağız İçi Dijital Kamera

Ağız İçi Dijital Kamera

Ağız içi kamera ile diş muayenesi sırasında, ağızdaki tüm diş taşlarını, çürükleri, eski dolguları ve kuron-köprü restorasyonlarını ekrandan görüp tedavi kararınızı diş hekiminiz ile birlikte verebilirsiniz. Ayrıca tedavi öncesi ve sonrası ağız içi görüntünüz arasındaki fark ekrandan size gösterilebiliyor.

Diş hekimliğindeki klasik yöntemlerle yapılan işlemlerin akıllı bir ağız içi tarayıcı ve bilgisayar yardımıyla yapılmasıdır. Bu işlem ikiye ayrılmaktadır.

  • Eski yöntemde ağız içinden klasik yöntemle alınan ölçüden çıkarılan alçı model ağız içi tarayıcı ile bilgisayar ortamına aktarılmaktaydı. Ancak bu yöntemde hata payı yüksek olduğundan kullanımı önerilmemektedir.
  • Yeni yöntemde ise ağız içi tarayıcı ile hasta ağzından alınan ölçü 3d modellenerek bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bu sayede klasik yöntemle ölçü almaktan kaynaklı hatalar bertaraf edilmiş olmaktadır. Yeni nesil hassas ağız içi tarayıcılarla alınan ölçülerde hata payı 1000/1 seviyelerine düşmektedir.
Ağız İçi Dijital Kamera Kullanım Alanları

Ağız İçi Dijital Kamera Kullanım Alanları

Ağız içi dijital kamera teknolojisi hastaların kendi ağız sağlıkları ile ilgili farkındalıklarını arttırır. İleri tedavilerin gündeme getirilmesi gereken durumlarda hastalar ağız içi görüntülerini bu teknolojik ekipman sayesinde görebilirler ve sağlık sorunlarının önemi hakkında bilgi sahibi olabilirler. Ağız içi kamera kullanım alanları şu şekilde sıralanır:

  • Fiziksel muayene sırasında fark edilmesi zor çürüklerin belirlenmesinde,
  • Dolguların eksilen kısımlarının, dolgularda oluşan kırık ya da çatlakların tespit edilmesinde,
  • Canlılığını kaybeden diş sinirlerinin, kök kanal sorunlarının teşhisinde,
  • Diş gelişimi ve diş bozukluklarının tedavisinin planlanma aşamasında,
  • Enfeksiyon tespitinde,
  • Diş eti hastalıklarının ve diş eti hastalıklarına bağlı olarak oluşan kemik kayıplarının analizinde.