İmplant Tedavisi

Anasayfa / Tedavilerimiz / İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

Dental implantlar, kaybedilmiş diş alanlarına protetik rehabilitasyon yapılabilmesi amacı ile kemik içerisine yerleştirilen titanyum alaşımlarından elde edilen materyallerdir. Çene kemiğine yerleştirilir ve diş kökünün görevini üstlenirler. Kemik içindeki implant üzerine yerleştirilen ek parçalarla planlanan protez ağza uygulanır.

İmplant Ne İçin Yapılır?

İmplant eksik olan diş ve dişlerin kaybedilen fonksiyon ve estetiğinin hastaya yeniden kazandırılması için uygulanır.

İmplant Tedavisi Kimler İçin Uygundur, Kimler İçin Uygun Değildir?

İmplant tedavisi çene kemiği ve diş gelişimini tamamlamış rutin diş çekimi yapılabilen sağlıklı her birey için uygundur. Ancak iyileşme mekanizması bozulduğundan sigara ve kötü alışkanlığı olan bireylerde, yüksek risk grubundaki diabet hastalarında, ağız bakımına önem vermeyen kötü ağız hijyenine sahip bireylerde sakıncalıdır. Ayrıca baş boyun radyoterapisi görmüş kişilerde implant tedavisi uygulaması önerilmemektedir.

İmplant Çene Kemiğine Ne Zaman Yerleştirilir?

İmplantı uygulayacak hekimin hastanın operasyon alanındaki kemiği değerlendirmesine göre implant diş çekilir çekilmez hemen çekilen diş yuvasına uygulanabildiği gibi; diş çekimi yapıldıktan sonra çekilen dişin boşluğunun kemikle dolması için en az 2 ay beklenmesinin ardından da yerleştirilebilir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmmediate yükleme (diş çekiminin hemen sonrasında implantın yerleştirilmesi) veya diş çekimi sonrası beklenerek implant yerleştirilmesinin sonrasında en az 4 ay kadar implant ve kemiğin birbirine tutunması süresi beklenir. Bu süre sonrasında birkaç ölçü ve prova gibi ziyaretleri sonrasında daimi protez yerine uygulanarak tedavi sonlandırılır. Toplamda implantın yerleştirilmesi ve daimi dişlere kavuşmak genelde yaklaşık olarak 6 ay sürer.

İmplant yerleştirildikten sonra iyileşme süresince dişsiz mi beklenir?

Hayır, implant üzerinde daimi olarak kullanılacak gerçek restorasyonlar uygulanana kadar implantın yapıldığı bölge ve diş sayısına uygun şekilde geçici restorasyonlar uygulanır.

İmplant tedavisi ömürlük müdür? Başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

İmplant tedavisinde implant başarısında ve kalıcılığında en etkili faktör implantın hijyenik koşullarda, doğru planlama ve işinin uzmanı ellerde yapılmış olmasıdır. Hastanın tedavi öncesinde iyi araştırma yapması, implant tedavi süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olunması hasta açısından avantajlıdır.

Tedavinin başarısın etkileyen bir diğer faktör hastanın ağız hijyenini tam olarak doktorunun talimatlarına uygun olarak gerçekleştirmesi ve düzenli olarak diş hekimine kontrol ziyaretlerinde bulunmasıdır.

Optimum sağlanan koşullar çerçevesinde implantınızı ömür boyu kullanabilirsiniz.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Sağlam ve vücuda uyumlu materyallerden yapılırlar.
  • İmplant tedavisi daha koruyucu bir tedavi yaklaşımıdır. Geleneksel kron köprü uygulamalarında destek alınan dişlerde bir miktar kaşındırma işlemi uygulanması gerekliliği implant uygulanması durumunda ortadan kalkar. Tek başına bir yapı olduklarından komşu dişlerde herhangi bir işlem uygulanmaz.
  • İmplant üzerine yapılan dişler doğal diş gibi gözükür.
  • İmplant yerleştirilen alanda çiğneme fonksiyonu aktif olarak devam ettiğinden bu bölgedeki çene kemiği korunmuş olur.
  • Çene ile kaynaştığından çiğneme sırasında his olarak doğal dişe en yakın seçenektir. Yüksek çiğneme hissi ile daha rahat beslenme sağlanır.
  • Hareketli protezlerde yaşanan takıp çıkarma zorunluluğu, düşük çiğneme hissi, beslenme ve konuşma zorluğu gibi olumsuzluklar implant tedavisi ile ortadan kalkar.
  • Gerçek ve sağlam diş hissinin sağladığı özgüvenle daha akıcı konuşma sağlanır.