Radyoloji ve Görüntüleme

Anasayfa / Tedavilerimiz / Radyoloji ve Görüntüleme

Radyoloji ve Görüntüleme

Hastaların kliniğimize ilk başvurularında muayenelerinin yapıldığı bölüm Ağız Diş ve Çene Radyolojisi bölümüdür. Radyoloji kliniği olarak çalışan bu kliniğimizde, diş çürüğü, dişeti hastalıkları, diğer hastalıkların ağızda oluşturabildiği bazı değişiklikler ve ağızda ve çenelerde meydana gelen hastalıkların teşhisleriyle ilgilenilmektedir.

Diş hekimliğinden teşhis ve tedavide kullanılan en yardımcı methodlardan biri, ağız içi ve ağız dışı radyografilerdir. Ağızdaki dişlerin tamamını, gömülü dişleri,tüm ağız kemik dokusunu,fizyolojik ve patolojik oluşumları,çene eklemini tek seferde görme imkanı sağlayan panoromik röntgen; birbirine komşu birkaç diş ve çevre dokusu hakkında daha detay görüntü sağlayan periapikal röntgen ile normal röntgen görüntülerinde tespit edilemeyen kemik ve yumuşak doku detaylarının farklı kesitlerde  görüntülenmesini sağlayan dental tomografi daha hızlı ve eksiksiz tedavi planlaması yapılmasında vazgeçilmez unsurlardandır.

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Neden Önemlidir?

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Neden Önemlidir?

Oral Diagnoz muayenesi her zaman diş hekimliğiyle sınırlı değildir. Ağız içi semptomların bazıları sistemik-genel yaygın, ciddi hastalıkların habercisi-belirtisi olabilmektedir. Örneğin; dişeti kanaması, dişlerle ilgili bir sendromun belirtisi olabildiği gibi Lösemi gibi ciddi hastalıkları da belirtisi (semptomu) olabilir. Ağız kanserleri genel kanser oranları içinde %5′e varan oranda görülür ve erken teşhis için oral diagnoz muayenesi gereklidir.