Zirkonyum Kaplama

Anasayfa / Tedavilerimiz / Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum sağlamlığı, doku uyumu ve doğal görüntüsüyle kullanılan en kaliteli dental malzemelerden biridir. Beyaz renkli olması zirkonyumun doğal diş dokusunu çok iyi taklit etmesini sağlar. Günümüzde zirkonyum malzemesi kullanılarak yapılmış diş ve implant destekli kron köprü uygulamalarında çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Zirkonyum kaplama hangi dişlere yapılabilir?

Zirkonyum kaplamalar ön bölge ve arka bölgedeki tüm dişlere uygulanabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum diş tedavi süresi, yaklaşık olarak 1 haftadır. Hastanın süreç içerisinde beklentisinin karşılanmasına, izlenen tedavi yoluna göre tedavi süresinde değişiklikler olabilmektedir.

Zirkonyum Kaplamala Uygulaması Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplamaların uygulanabilmesi için metal destekli kaplamalarda olduğu gibi 1-2 mm lik bir traşlama işlemi yapılır. Özel ölçü maddeleriyle traşlanmış bu dişlerin ölçüsü alınır ve laboratuvar ortamında hazırlanır. Hasta ağzında yapılan son provalar ve düzenlemelerden sonra özel yapıştırıcılarla yapıştırılır.

İşlem Esnasında Ağrı Oluşturur Mu?

Yapılan traşlama işlemi sırasında oluşabilecek hassasiyetlerin önüne geçmek için lokal anestezi altında işlem yapılır. Hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Traşlama işlemi bitip zirkonyum kaplama ağızda yerini alana kadar geçen sürede hastanın herhangi bir hassasiyet yaşamaması için geçici protezlerle traşlanmış dişin üstü aynı seansta kapatılır hasta bu sayede işlem esnasında veya sonrasında herhangi bir ağrı hissetmez.

Zi̇rkonyum Porselen Kaplamanın Avantajlari Nelerdi̇r?

Zi̇rkonyum Porselen Kaplamanın Avantajlari Nelerdi̇r?

  • Estetik olarak değerlendirildiğinde mükemmeli yakalayan bir malzemedir. Ayrıca diğer tam seramik sistemlerle karşılaştırıldığında daha dayanıklıdır.
  • Bio uyumluluğu çok iyi olan, doku dostu bir malzemedir ve alerjik reaksiyonlara neden olmaz.
  • Metal destekli sistemlerde metalin ısı iletiminden dolayı diş üzerinde meydana gelen hassasiyet, ısı iletkenliğinin az olmasından dolayı zirkonyum alt yapılı sistemlerde azaltılmıştır.
  • Metal alt yapıdan farklı olarak, diş etinin altından yansıyan gri bir renk olmadığı için ve ışık kırılganlığından dolayı daha estetik bir malzemedir.
  • İçeriğinde metal bulundurmadığı için alerjiye neden olmaz.
  • İçeriğinde metal olmadığı için tat değişikliği yapmaz ve kokuya sebep vermez.
  • Rengi her zaman uygulandığı gibidir, renkli gıdalardan etkilenmez.

 

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Zirkonyum kaplamaların bakımı günlük fırçalamalar diş ipi, ara yüz fırçalarının kullanımı ile yapılır. Rutin kontrollerle diş hekimi tarafından değerlendirilmesi olası problemlerin önüne geçilir.