Diş Protez Tedavileri

Anasayfa / Tedavilerimiz / Diş Protez Tedavileri

Diş Protez Tedavileri

Diş protezleri, kaybedilen dişlerin eksikliklerinin giderilmesi ve/veya bozulan diş yapısının düzeltilmesi için yapılan yapay dişlerdir. Doku sağlığının devamlılığı, kişinin kaybolan çiğneme fonksiyonunun geri kazandırılması, yüz estetiği sağlanması amacıyla uygulanırlar.

Eksik diş sayısı, yerleşimi ve hastanın ihtiyacına göre protezler, temel olarak sabit protezler (kaplama, köprü) ve hareketli protezler (takma diş) ile destek aldığı yapıya göre implant üstü protezler olmak üzere farklı olarak adlandırılırlar.  Ayrıca günümüzde önem kazanan estetik dental uygulamalar da (Porselen Laminalar, Gülüş Tasarımı, Empress kaplama, Zirkonyum Porselen vb) protetik diş tedavileri kapsamına girmektedir.

Sabit Protez Diş Çeşitleri Üretildiği Malzemeye Göre 3 Ana Başlıkta Sınıflandırılır

Sabit Protez Diş Çeşitleri Üretildiği Malzemeye Göre 3 Ana Başlıkta Sınıflandırılır

  • Metal altyapılı porselenler
  • Zirkonyum altyapılı porselenler
  • Tam seramik (altyapısız) porselenler

Metal altyapılı porselen:

Diş hekimliğinde uzun yıllardır tercih edilen sabit protez materyalidir. Ağız içerisinde estetik kaygının bulunmadığı arka dişlerde uygulanabilir. Altyapısında bulunan metal sebebiyle ön dişlerin tedavisinde ideal bir estetik sonuç her zaman sağlanamayabilir. Bu gibi durumlarda zirkonyum altyapılı porselenler ya da tam seramik porselenler tercih edilir.

Zirkonyum altyapılı porselen:

Metal altyapılı porselenlere göre daha üstün fiziksel özelliklere sahiptir. Işık geçirgenliği ve dişeti uyumu, estetik ve biyouyumluluk açısından bu materyalin artılarındandır. Metal altyapılı porselenlere göre daha maliyetlidir. Ağız içerisinde ön ya da arka bölgede uygulanabilir.

Tam seramik porselen:

Gelişen teknoloji sayesinde tam seramik porselen protez ön diş bölgesinde ideal sonuçlar sağlar. Estetik değerlerin en üst noktada olduğu ve doğal dişe en yakın sonuçların elde edildiği materyaldir.

Laminalar da genellikle tam seramik porselenlerden üretilir. Işık geçirgenliği dişe benzediği için ideal doğallıkta bir görünüm elde edilir.

Haraketli Protezler

Protez dişlerin bir diğer türü olan hareketli protezler, kendi içinde de birtakım türlere ayrılır. Hareketli protezlerin tercih edilebilmesi için diş kaybının yoğun olması, tüm dişlerin kaybedilmesi gerekir. Bu protezler hareketli olduğundan hasta tarafından rahat bir şekilde çıkartılıp takılabilir.

Total Protezler 

Ağzınızda hiç doğal diş kalmadığı durumlarda, alt ve üst çenede kalan kemik dokusu üzerinden destek alan, akrilikten üretilen, halk arasında ‘takma diş’ olarak da adlandırılan protezlerdir. İmplant yapılamadığı özel durumlarda uygulama alanı bulmaktadır. Total protezlerde porselen diş kullanmak genellikle sağlıklı bir yaklaşım değildir. Bu sebeple bu protezlerde plastik diş kullanılır; ancak bu dişlerde zamanla renkleşmeler görülebilir.

Parsiyel Protezler

Doğal dişlerin bir kısmının var; bir kısmının ise çekilmiş olduğu durumlarda yapılan takılıp çıkarılabilir protezlere ‘parsiyel protez’ denir. Parsiyel protezler ya akrilikten ya da tek parça dökümden yapılır. Bu tip protezler, ana dişlere bağlanan kroşe tellerle tutuculuk sağlarlar. Bu tel görünümünün estetik olmadığını düşünen hastalara hassas bağlantılı estetik protezler de yapılabilir. 

İmmediat Protezler

Tüm ana dişlerin çekilmesi gereken durumlarda, hasta dişsiz kalmak istemezse ‘immediat protez’ adı verilen doğal dişler çekilir çekilmez hemen takılan protezler yapılabilir. İyileşme tamamlanıp dokular bu protezlerle uyumsuz hale geldiğinde ise hastanın daimi protezleri yapılmaya başlanır.

Diş Üstü Protezler

Ağızda var olan birkaç doğal diş veya kök üzerine, diş hekiminin bazı özel hazırlıkları takiben yapacağı protezlere ‘diş üstü protezler’ denir. Protezin oturduğu doğal diş veya kökler, proteze tutuculuk ve stabilite sağlamaktadır.

Haraketli Protezler