Estetik Diş Hekimliği

Anasayfa / Tedavilerimiz / Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Etkileyici ve hoş bir gülüş, sağlıklı dişlerin ahenk içinde sağlıklı dişetleri ile çevrelendiği bir ağız görüntüsüyle elde edilir.  Bu amaçla mevcut çürükler temizlenir, ilgili diş uygun ve doğal görünümlü malzemelerle doldurulur (bonding), eksik dişler vakaya özel restorasyonlarla tamamlanır, ödemli kanama odaklı dişetleri tedavi edilerek sağlıklı pembe rengine kavuşturulur.

Estetik diş hekimliği son yıllarda sıklıkla uygulanan, kişinin gülüşünün kusursuz olmasını, dişlerdeki bozuklukların düzeltilmesini amaçlayan bir işlemdir. Güzel bir gülümseme insanların özgüveninin yerine gelmesine, kendilerini daha iyi hissetmelerine fayda sağlar. Bu sebeple dişlerinde herhangi bir kusur olduğunu düşünen insanlar estetik diş hekimliğine başvurarak daha şık ve kusursuz dişlere sahip olmak isterler.

Diş Estetiğinin Amaçları;

  • Sağlıklı ve kişiye uygun gülüş,
  • Formu bozuk dişlerde diş düzeltme ile Doğal ve estetik görünümlü dişler,
  • İdeal renk ve boyutta sağlıklı estetik diş etleri,
  • Diş ve diş eti oranının ideal noktaya getirilmesi ve uyumunun sağlanması,
  • Tüm tedaviler sonucunda güzel bir gülümseme sağlıklı diş ve dişetleri.
Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Gülüş Tasarımı

Kişisel istekleriniz göz önünde bulundurularak fonksiyon, estetik ve doğallığın birleştirildiği en güzel gülüşü planlamaktır. Genellikle beyazlatma, porselen lamina, implant veya dişeti seviyelendirme gibi bir veya birkaç işlemin bir arada uygulanması elde edilir. Gülüş tasarımında kişinin yüz şekli, ten rengi, cinsiyeti, yaşı, dudakları, dişlerin rengi, dizilimi ve dişeti formu gibi unsurlar göz önüne alınır.

Dişeti Şekillendirme

Bazı bireyler özellikle güldükleri zaman dişetinin çok fazla görünmesi veya dişlerinin kısa görünmesinden şikayetçidirler. “Gummy smile” olarak adlandırdığımız bu vakalar basit bir dişeti şekillendirme operasyonu ile tedavi edilebilmektedirler. Operasyondan sonra iyileşmeye bırakılan dişetlerindeki kalıcı estetik sonuç çok kısa zamanda elde edilebilmektedir.

Dişeti Şekillendirme
Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş rengi, diş estetiğinin sağlanmasında bireyler için oldukça önemlidir. Bazı durumlarda lekeleri ve diş taşlarını ortadan kaldırmak amacıyla yapılan diş yüzeyi temizliği ve polisaj gibi profesyonel temizleme işlemi diş rengini ideal hale getirmek için yetersiz kalmaktadır. Bu durumda doğru bir beyazlatma tedavisi ile diş rengi istenilen hale getirilebilir. Bleaching, tüm dünyada en çok önerilen ve kullanılan kozmetik diş hekimliği prosedürüdür. Güvenilirliği kanıtlanmış, uzun vadede hiçbir yan etki ve komplikasyona rastlanmamıştır. Uygulaması kolay ve pratik, verdiği hızlı sonuçlarla da hastaları çok kısa sürede memnun eden bir yöntemdir.

Kompozit Bonding Uygulamaları

Dişin mine ve dentin tabakalarının görünümündeki kompozit diş malzemesi diş üzerindeki boşluklara veya hazırlanan yüzeylere bağlayıcı ajanlar yardımıyla uygulanıp dişin formu verildikten sonra yüksek yoğunluklu bir ışın cihazıyla sertleştirilir. Elde edilen sonuç ise doğal görünümüyle diğer dişleri ve çevre dokuları tamamlayan sağlıklı ve parlak bir gülüştür.

Kompozit Bonding Uygulamaları
Inlay/Onlay Restorasyonlar

Inlay/Onlay Restorasyonlar

Diş çürüğü veya benzer bir yapısal bozukluğu olan dişte dolgu yapmak amacıyla kompozit veya porselen materyallerden yapılan inlay ve onlay restorasyonlar indirekt dolgular olarak da adlandırılırlar. Hekim tarafından klinikte değil, teknisyenler tarafından laboratuarlarda özel sistemlerle hazırlanır.

Diş İmplantları

Diş implantları kaybedilen dişlerin yerine çene kemiği içine yerleştirilen ve kemikle kaynaşarak doğal diş kökü görevini üstlenen titanyum parçalardır. Bu yapılar doku dostu titanyumdan üretilir ve vücut tarafından kolaylıkla kabul edilirler. Hiçbir yan etkileri yoktur. Elde edilen sonuç sadece güzel bir gülümseme değil aynı zamanda daha genç bir görünümdür.

Diş İmplantları
Porselen Laminalar

Porselen Laminalar

Özellikle ön dişlerde uygulanmakta olan bu restorasyonlar için dişlerin sadece ön yüzeylerinden 0.3-0,7 mm inceltilerek, çok az miktarda diş dokusu kaldırılır. Çok hafif bir pürüzlendirme yapılarak tutuculuk sağlanır. Estetik diş hekimliğinde çok tercih edilen bir kaplama türüdür. Mükemmel renk ve doku uyumu ile kişiye güzel bir gülüş sağlar. Estetik görünümü uzun süre koruyan restorasyonlardır. Işık geçirgenlikleri iyi olduğundan doğal görünürler. Porselen laminalar oldukça şeffaf ve incedir. Bu uygulama ile hastanın diş rengi, şekli, boyutu, uzunluğu yeniden tasarlanarak hastanın tüm estetik kaygıları giderilmiş olur.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum sağlamlığı, doku uyumu ve doğal görüntüsüyle kullanılan en kaliteli dental malzemelerden biridir. Beyaz renkli olması zirkonyumun doğal diş dokusunu çok iyi taklit etmesini sağlar. Günümüzde zirkonyum malzemesi kullanılarak yapılmış diş ve implant destekli kron köprü uygulamalarında çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Zirkonyum Kaplama