All on 4 Tedavisi Nedir?

Anasayfa / Blog / All on 4 Tedavisi Nedir?

All on 4 Tedavisi Nedir?

Diş implantları, diş dokusu ciddi şekilde tahrip olan maksilla (üst çene kemiği) ve mandibula (alt çene kemiği) tedavisi konusunda başarılı olsa da iyileştirici etkisi bazı hastalar için kısıtlıydı. İmplant diş hekimliğindeki gelişmeler sayesinde kurulan erken paradigmalardan bir değişim söz konusu olmuştur.

İmplantların çene kemiğine yerleştirilmesinden sonra protezin yüklenmesi için alışılagelmiş olan Maksillada 6 aylık ve Mandibulada 3 ay olan ilk iyileşme süreci yerine, biyoloji anlaşının ilerlemesi ve teknik gelişmeler sayesinde, belirli klinik durumlarda implantların hemen yüklenmesini sağlayabiliyor. Hem kısa vadeli, hem uzun vadeli hem de geriye dönük geçmişte yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar veren All-on-four tedavisi, tamamen dişsiz hastalarda rutin tedavi alternatifi olan geleneksel protezleri geride bırakır ve dişsiz çene tedavisi için idealdir.

Geleneksel protezle kıyaslandığında All-on-four tedavisinin bir çok avantajı vardır. Açılı posterior implantlar anatomik sorunları önler, çok daha uzun vadeli ve kaliteli bir çözümdür. Kemiğe sabitlenmiş implantlar arka konsolu azaltır. Vakaların çoğunda dişsiz bölgelerdeki kemik greftlerini ortadan kaldırır. Başarı oranları yüksek olmakla beraber, biyomekaniği daha iyi olduğu için temizlemesi daha kolay, işlevsel ve görünüşü daha estetiktir. Nihai restorasyon, sabit veya çıkarılabilir olabilir. Daha az sayıda implant sayesinde düşük maliyetlidir. Tekniğe çok duyarlıdır ve ayrıntılı ameliyat öncesi hazırlık, CAD/CAM, cerrahi atel gibi bir çok hassas detay ve dikkatli bir süreç gerektirir.

All-on- four tedavisinin adımları yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir;
Şartları karşılayan vakanın seçimi, dahil edilme kriterleri, All-On-4 Kılavuzu kullanarak yapılan İmplant yerleştirmeyi planlaması ve implant yerleştirme işlemin ardından yapılan protokollerden sonra protez evresi başlar. Ağız ölçüsü alınır ve sağlaması için GC reçine splintlemeden sonra entegrasyon tamamlandıktan sonraki son gösterimler doğrulanır, GC reçinesi ile splintlenir. Tamamen seramik Zirkonya köprü, CAD/CAM teknolojisi ile tasarlanır. Yine CAD/CAM zirkonya köprüsünün kullanılması veya kaplama (kuron) için öğütülmüş titanyum çerçeve üretilir. Zirkonya çerçevesine tüm kaplamalar yapıştırılır. İmplant destekli zirkonya köprü bireysel kronlarla yapıştırılmış çerçeve olur. Tam dişsizliğin tedavisi, atrofik maksilla ve mandibula All-on-Four protokolü ile dişleri ciddi hasar görmüş hastalar için algılanabilir bir başarı, umut verici bir tedavi yöntemi olmuştur.