Diş Beyazlatma Nedir?

Anasayfa / Blog / Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma Nedir?

Çeşitli etkiler nedeniyle rengi koyulaşan dişlerinize yaptıracağınız diş beyazlatma işlemi ile sizi mutlu edecek bir sonuç elde edebilirsiniz. Her kişinin diş rengi kendine özel ve benzersizdir. Bazı dişler doğuştan sarıya dönük olurlar ve bazıları da aşağıda saydığımız sebepler nedeniyle renklenirler.

Dişlerde renklenme neden olur?

Yiyeceklerdeki boyayıcı maddeler (Sigara ve çay gibi),

Çocuk yaşta ya da hamilelikte antibiyotik kullanımı,

Sulardaki flor miktarı sebebiyle dişleriniz renklenebilir.

Diş beyazlatma bilinçli ve uzman ellerde yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Aksi taktirde beyazlatıcı ajanlar diş minesine zarar verebilir.

Diş beyazlatmada hangi yöntemler kullanılır?

Ofis tipi beyazlatma (Ofis Bleaching)

En etkili yöntem olarak bilinir. Beyazlama hızı yüksek ve dayanma süresi uzundur. Öncesinde diş temizliği yapılır ve hemen ardından işleme başlanır. Dişin renklenmesi göz önünde bulundurularak seans sayısı uzatılabilir. Başka bir tedavi yöntemi yoksa 2 ya da 3 seansta sonuç elde edilir. Ofis tipi beyazlatmada hasta bir acı hissetmez.

Ev tipi beyazlatma (Home Bleaching)

Dişleriniz için doktorunuzla birlikte belirlediğiniz diş renginin tespit edilmesinden sonra başlayan tedavi süreci, ağız yapınıza uygun bir plak üretimiyle devam eder. Plak, beyazlatıcı ajan içeren tüpler ile birlikte size verilerek dişlere nasıl uygulanacağı anlatılır.

Diş beyazlatma işleminden sonra neler yapılmalıdır?

Diş beyazlatma tedavisinden sonra 48 saat içerisinde dişlerde bir hassasiyet oluşabilir. Sıcak ve soğuk yiyecek dengesine dikkat edilmelidir. Ortalama 2 ya da 3 gün içinde dişinizdeki hassasiyet tamamen geçecektir

Diş beyazlatma işleminden sonra birkaç gün, renklendirme oluşturabilecek gıdalardan (çay, kahve gibi) uzak durulmalıdır.

Diş beyazlatma işlemi ile dişler ne kadar süre beyaz kalır?

Her kişinin ağız yapısı kendine özeldir. Ayrıca ağzın içinde tükürükle birlikte salgılanan enzimler gibi bazı kişiye özel etkenler, diş sağlığını etkileyen özelliklerdir. Yine de beyazlatma işlemi yapılan dişlerin ortalama 3 ile 8 ay arası bir sürede beyaz rengini koruduğu gözlemlenmiştir.

Gündelik hayatınızda her ne kadar ağız sağlığınıza özen gösterseniz gösterin; söz gelimi düzenli sürdürülen günlük fırçalama rutini gibi alışkanlıklarınız olsa da dişin renklenmesi kimi zaman kaçınılmaz olabilir. Bunun için doktorunuza danışarak güvenli ve sağlıklı bir bakım yaptırabilir ve bu sayede arzu ettiğiniz gülümsemeye kavuşabilirsiniz.