Kanal Tedavisi Nedir?

Anasayfa / Blog / Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi dişin hasar görmüş bölümünün (dişözüpulpa) çıkarılması, temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve tekrar doldurularak kapatılmasını içerir. Pulpaya bu denli hasar veren nedenlerin en yaygın olanları çatlamış ya da kırılmış diş, çürüğün çok derin olması ya da aynı dişe birçok kez tedavi uygulanmış olmasıdır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, çürüyen veya enfekte olan diş kanalının kökünde yer alan bakterileri ortadan kaldırmak, bakterilerin dişe yeniden bulaşmasını engellemek ve doğal dişi onarmak için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. İşlem esnasında kök kanalda yer alan enfekte olmuş diş özü (pulpa) çıkarılır ve dişin içi dikkatlice temizlenir. Ardından dezenfekte edilip doldurularak kapatılır.

Diş hekiminiz veya endodontist hasarlı bir dişi tedavi etmek için kök kanal tedavisi önerirse endişelenmenize gerek yoktur. Her yıl milyonlarca diş bu tedavi yöntemiyle onarılmakta ve kurtarılmaktadır. Kanal tedavisi sayesinde dişteki ağrı hafifler ve sorunlu diş tekrardan sağlıklı hale gelir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinin nasıl yapıldığını anlamanın en kolay yolu dişin yapısı hakkında bilgi sahibi olmaktan geçer. Dişler 3 ana tabakadan meydana gelir. Bu tabakalara mine, dentin ve pulpa denir.

Dişlerin içinde dentin denen sert tabaka bulunur. Hemen altında ise pulpa isimli yumuşak bir doku yer alır. Bu doku, dişin gelişimi esnasında kökü büyütmeye yardımcı olan kan damarlarını, sinirleri ve bağ dokusunu içerir. Tamamen gelişmiş bir diş pulpa olmaksızın da kullanılabilir çünkü diş onu çevreleyen dokular tarafından beslenmeye devam eder.

Dolayısıyla pulpa ve içerisindeki sinirlerin alınmış olması, dişin temel işlevini değiştiren olumsuz bir sonuç yaratmadığından, dişi çekmek yerine kanal tedavisini tercih etmek çok daha sağlıklı bir karar olmaktadır.

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Modern yöntemlerle gerçekleştirilen kök kanal tedavisinin korkulacak bir yanı yoktur. Uygulama esnasında ağrı hissedileceğinden endişe edilse de, kök kanal tedavisi kolaylıkla gerçekleştirilen bir dolgu işleminden daha ağrılı değildir. Tedavi, dişte bulunan iltihabın durumuna bağlı olmak üzere genellikle bir veya iki seansta tamamlanır.

Kök kanalı tedavisi pek çok işleme göre nispeten ağrısız olmasının yanı sıra son derece başarılı bir sonuç da vermektedir. Kısa süre içerisinde acı hissetmezsiniz gülümsemeye, ısırmaya ve çiğnemeye geri dönmenizi sağlar.

Kanal Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

  • Kanal tedavisinin ilk adımında röntgen çekilerek kök kanallarının şekline bakılır. Röntgen çekilmesi aynı zamanda dişin çevresindeki kemikte herhangi bir iltihaplanma durumunun olup olmadığını görebilmek için faydalıdır. Sonrasında endodontist veya diş hekiminiz lokal anestezi kullanarak bölgeyi uyuşturur. Anestezinin gerekli olmadığı durumlar da vardır fakat genellikle hastanın daha konforlu bir biçimde tedavi edilmesi için anestezi tercih edilmektedir.
  • Dişin içine açılan delik iltihaplı bölgeye ulaşımı mümkün kılar. Enfeksiyona sebep olan bakteriler, pulpa ile birlikte dişten temizlenir ve kanalı etkili bir biçimde kapatmak için gereken, kanal eğeleme adı verilen genişletme işlemi uygulanır. Bu esnada hasta acı hissetmez çünkü önceki adımda sinirler alınmıştır.
  • Dişin doldurulması hekiminizin kararına göre aynı gün yapılabilir veya enfeksiyon durumu mevcutsa dişin içine konulan bir ilaç sonrası bir süre beklenmesi gerekebilir. Eğer beklenmesi gereken bir durum söz konusuysa dişin içerisine yemek veya tükürük dolmaması adına geçici dolgu yapılması tercih edilir.
  • Dişin doldurulması hem dişe direnç kazandırır hem de yeni enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur. Guta Percha adı verilen madde ile işlem başında açılan diş kapatılarak tedavi sonlandırılır. Doktorunuz gerekli olması durumunda son adım olarak dolgu ismiyle bilinen restorasyon işlemini de uygulamayı seçebilir.

Neden Kanal Tedavisi?

Doğal dişi çekmek yerine kök kanal tedavisi ile onararak kurtarmanın pek çok faydası vardır. Düzgün bir çiğneyiş deneyimi yaşamak, normal ısırma hissi ve kuvveti uygulayabilmek, dişlerde doğal görünümü bozmamak ve diğer dişleri aşınma ve zorlanmaya karşı korumak kanal tedavisini tercih etmek için gereken sebeplerden bazılarıdır.

Kök Kanallar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Endodontik tedavi olarak da bilinen kök kanal tedavisi ciddi bir uygulamadır fakat uzmanlarımız bu tedavi yöntemini her gün başarıyla gerçekleştirmektedir. Herhangi bir diş hekimine tedavi olmaya karar vermeden önce kök kanallar ve tedavi süreci hakkında öğrendiğiniz bilgiler size en uygun diş hekimi seçmeniz adına yardımcı olacaktır.

Kök Kanal Tedavisi Acıtır Mı?

Kök kanal tedavisi esnasında hastalara anestezi verildiğinden, kök kanalı doldurmak diş çekmek gibi sıradan bir işlemden daha acı verici değildir. Bununla birlikte, uygulanan tedavi sonrasında kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak şekillenen bir miktar rahatsızlık veya uyuşma hissedilebilir. Birkaç gün boyunca hafif bir hassasiyet hissi meydana gelse de çoğu hasta günlük hayatına geri dönebilmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Neler Beklenmeli?

Tedavi bir veya birkaç seans sürebilir. Bu sebeple ilgili dişin kullanımında ekstra hassas olunmalı, mümkünse tedavi sonuna kadar kullanımından kaçınılmalıdır. Uygulanan tedavinin ardından uyuşma hissi 2 – 4 saat boyunca devam edebilir fakat çoğu hasta tedavi sonrasında okula veya işe dönebilmektedir.

Seans sonrası tedavi tamamen bitmiş olsa bile yiyecek ve içecek maddesi tüketmeden önce en az 2 saat geçirilmesine özen gösterilmeli, birkaç gün boyunca hassasiyet yaratma ihtimali olan soğuk ve sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır.

Elbette ki diş fırçalama, diş ipi ve gargara kullanımı gibi genel diş bakımı kurallarına uymak kadar düzenli diş hekimi ziyaretleri de diş sağlığınızı korumanız açısından büyük önem taşımaktadır.

Kanal Tedavisi Başarı Oranları

Günümüzde şartların elverişli olması koşuluyla dişi çekmek yerine kurtarmak tercih edilmektedir. Kanal tedavisi, ? ve üzeri başarı oranına sahip bir uygulamadır.

Elbette unutulmamalıdır ki en başarılı uygulama bile kök kanalında gerçekleşebilecek yeni bir enfeksiyonu önleyemeyebilir.

Dişte normalin üzerinde kök kanalının bulunması sebebiyle köklerin birinin temizlenememesi, işlem esnasında saptanmamış bir çatlağın mevcudiyeti, yapılan dolgu işlemine rağmen zamanla bakterilerin dişin iç kısmına erişmesi ve benzeri sebeplerle kök kanal tedavisini tekrarlamak gerekebilir.

Kök Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Kök kanal tedavisine gerek duyabileceğinizi düşündüren belirtilerden bazıları şunlardır:
• Çiğneme veya ısırma esnasında hissedilen şiddetli ağrı,
• Diş etlerindeki kabarcıklar,
• Ufalanmış veya kırık bir diş,
• Sıcak veya soğuk tüketimi esnasında ve sonrasında hissedilen hassasiyet hissi,
• Şişmiş veya hassas diş etleri,
• Diş etlerinin yapısında değişme veya koyulaşma.