Diş Taşı (Tartar) Nedir?

Anasayfa / Blog / Diş Taşı (Tartar) Nedir?

Diş Taşı (Tartar) Nedir?

Gündelik hayatımızda ağız içinde dolaşan tükürük tartar bir başka deyişle diş taşına sebep olabilir.

Diş taşı, tükürüğün içinde biriken kalsiyumun çökmesi olarak da bilinmektedir. Diş fırçalamamaktan kaynaklı ağzımızda biriken mikroorganizmaların dişlerde oluşturduğu plak, diş taşı oluşumuna ev sahipliği yapar.

Periodontal hastalıklar içinde önemli bir alanı da diş taşları temizliği ve polisaj oluşturmaktadır. Diş taşı bazı zamanlar dişinizin renginde olabildiği için dışarıdan farkedilmesi güç olabilir. Bir kere meydana gelen diş taşı, diş doktorunuz gerekli tedaviyi yapmadan geçmeyecektir. Özellikle arkada kalan dişler rahatlıkla görülmeyeceği için uzmanlar bir diş doktoruna gözükmenizi tavsiye ederler. Düzenli doktor kontrolü her zaman ağız sağlığı için doğru bir seçimdir.

 

Diş taşında tedavi süreci nasıldır?

Diş doktorunuz ağız içi muayeneden sonra ne tarz tedavi uygulayacağına karar verir.

 

Standart diş taşı temizliği nasıl olur?

Diş arası ve diş eti çizgisinden plak ve diş taşları temizlenir.

Özel bir pasta ile diş parlatılarak, polisaj yapılır.

 

Diş taşı oluşumu nasıl önlenir?

Düzenli doktor kontrolüne gitmek

Her yemekten sonra dişleri fırçalamak

Diş ipi kullanmak gibi temel üç maddeyi uygularsanız diş taşı oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Biraz daha detaylı bir bilgiye sahip olmak isterseniz, DİŞ BAKIMI NASIL OLMALIDIR adlı makalemize bakabilirsiniz.

Diş taşı tedavisi sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

Diş taşı(tartar) tedavisi sonrasında diş etlerinde hassasiyet oluşabileceği için, takip eden birkaç gün sıcak ve soğuk besinlere dikkat etmek gerekebilir. Tedaviden hemen sonra iki saat boyunca yiyecek ya da içecek tüketilmemesi gerekmektedir.

Diş taşı tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Diş taşı tedavisi sonrasında, diş doktorunuzun belirleyeceği rutin kontrollerde, diş taşlarının ne kadar sıklıkla oluşup oluşmadığını ya da ağız temizliğinizin nasıl gittiğini takip edebilirsiniz.