Sabit Protez Diş Çeşitleri Üretildiği Malzemeye Göre 3 Ana Başlıkta Sınıflandırılır

Anasayfa / Tedavilerimiz / Diş Protez Tedavileri / Sabit Protez Diş Çeşitleri Üretildiği Malzemeye Göre 3 Ana Başlıkta Sınıflandırılır

Sabit Protez Diş Çeşitleri Üretildiği Malzemeye Göre 3 Ana Başlıkta Sınıflandırılır

  • Metal altyapılı porselenler
  • Zirkonyum altyapılı porselenler
  • Tam seramik (altyapısız) porselenler

Metal altyapılı porselen:

Diş hekimliğinde uzun yıllardır tercih edilen sabit protez materyalidir. Ağız içerisinde estetik kaygının bulunmadığı arka dişlerde uygulanabilir. Altyapısında bulunan metal sebebiyle ön dişlerin tedavisinde ideal bir estetik sonuç her zaman sağlanamayabilir. Bu gibi durumlarda zirkonyum altyapılı porselenler ya da tam seramik porselenler tercih edilir.

Zirkonyum altyapılı porselen:

Metal altyapılı porselenlere göre daha üstün fiziksel özelliklere sahiptir. Işık geçirgenliği ve dişeti uyumu, estetik ve biyouyumluluk açısından bu materyalin artılarındandır. Metal altyapılı porselenlere göre daha maliyetlidir. Ağız içerisinde ön ya da arka bölgede uygulanabilir.

Tam seramik porselen:

Gelişen teknoloji sayesinde tam seramik porselen protez ön diş bölgesinde ideal sonuçlar sağlar. Estetik değerlerin en üst noktada olduğu ve doğal dişe en yakın sonuçların elde edildiği materyaldir.

Laminalar da genellikle tam seramik porselenlerden üretilir. Işık geçirgenliği dişe benzediği için ideal doğallıkta bir görünüm elde edilir.