Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anasayfa / Tedavilerimiz / Diş Sıkma ve Bruksizm / Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş sıkma alışkanlığınıza yönelik tedavi yaklaşımı, her rahatsızlıkta olduğu gibi problemin boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

  • Gece Plakları: Gece boyunca takılmasını istediğimiz bu şeffaf plaklar, yalnızca hafif-orta derecede diş sıkma problemiyle başvuran hastalara verilmektedir. Gece plaklarının kullanım amacı, uyku sırasında diş sıkma sebebiyle dişlere gelen kuvvetin azaltılması, dişlerin aşınmasının önlenmesidir.

 

  • Botoks Uygulaması: Günümüzde Botulinum toksin (botoks) tedavisi, bruksizm / diş sıkma / diş gıcırdatma hastalığında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Botox tedavisi ile gereğinden fazla ilaç kullanımından kaçınılmış olup diğer tedavi yöntemlerinden çok daha yüksek başarı oranına ulaşılabilmektedir. Botox enjeksiyonu ile kaslara zarar vermeden ve çiğneme ile ilgili sorun yaşamadan kaslardaki stres ve aşırı çiğneme kuvveti ortadan kaldırılarak kasta rahatlama sağlanmaktadır. Botulinum toksini (botox) kas dokusundaki sinirleri bloke ederek kasın kasılmasını engeller ve kasın kasılması için gereken sinyalin kasa ulaşmasını önler, böylece kasların gereğinden fazla kasılmasına engel olarak etki sağlamaktadır.