Zirkonyum Kaplama Nedir?

Anasayfa / Blog / Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Hem sağlık hem estetik arayanlar için: Zirkonyum Kaplama

Metal destekli porselenler yerine kullanılan zirkonyum, estetik bir sonuç sağlar. Zirkonyum dişin renginde bir madde olduğu için üzerine gelen porselen doğal bir görünüm elde etmenize olanak tanır. Klasik porselen köprü ve protezlerde bulunan gri tonlarındaki metal yerine beyaz bir alaşım kullanılır.

Zirkonyum maddesinin kendi yapısında metal olmadığı için, eskiden kullanılan metal porselenlerde olduğu gibi diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Biliyor musunuz, zirkonyum oksit, fren diski ve uzak mekiklerinde ısı kalkanı olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca metal alerjisi olan bir çok hasta, Zirkonyum kaplama yöntemini seçmektedir.

Zirkonyum kaplamanın uygulandığı durumlar nelerdir?

Bütün ağız içine ya da seçilen dişlerin yerine zirkonyum kaplama yapılabilir. Diş sağlığınızı estetik bir görünümle geri kazanırken doktorunuzla kurduğunuz iletişim her uygulamada olduğu gibi burada da işinize yarayacaktır. Sağlıklı dişlerin yerinde kalması her zaman ilk hedeftir. Gelin hangi durumlarda zirkonyum kaplama tercih edebilir birlikte inceleyelim:

Yediğimiz yiyecekler yüzünden oluşan renklendirmelerin giderilmesinde,

Kalıtsal renklenmenin dönüştürülmesinde,

İmplant üzerine gelen protezlerde,

Rengi bozulmuş eski dolgularda,

Ayrık, çapraşık ya da dönük dişlerde,

Arka kısımda kalan dişlerin köprü ya da kaplama tedavisinde zirkonyum kaplama uygulanabilir.

 

Zirkonyum kaplama yapılırken renk seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Zirkonyum ışık geçirgenliği olan yapısı ile bütün ağız içine uygulanacaksa, doktorunuzla birlikte bir renk belirleyebilir ve mutlu olacağınız bir sonuca varabilirsiniz. Eğer, 2 ya da 3 dişe yapılacaksa bütün ağız görünümünü estetik bir hale getirmek için, dişlerinize en yakın ton seçilir.

Zirkonyum kaplama ve diş eti uyumu nasıldır?

Zirkonyum kaplama uygulamasında da sağlığın her alanında olduğu gibi uzman ellerde olmanız çok önemlidir. Düzgün yapıldığında zirkonyumun maddesinin yapısından kaynaklı olarak, diş eti ile sağlıklı bir uyum elde edilir. Diş eti çekilmesine sebep olmaz. Eğer, yanlış fırçalama ya da başka bir sebeple diş eti çekilse bile kötü bir renk gözükmesini engeller.