Zirkonyum Kaplama Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa / Blog / Zirkonyum Kaplama Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Zirkonyum Kaplama Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Harika dişlere sahip olmanız onlara ne kadar iyi baktığınızla da ilgilidir. Uzman ellerde yaptırdığınız zirkonyum kaplamanın ömrü doktorunuzun bakım tavsiyelerini uyguladığınızda uzayacaktır.

Zirkonyum kaplama yapılan dişler için çok özel bir bakım gerekmemektedir. Günlük ağız sağlığı bakımını yapmanız yeterli olacaktır. Bu yazımızda zirkonyum kaplama sonrası ağız bakımı için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

Zirkonyum kaplama dişlerin bakımı nasıl olmalıdır?

Zirkonyum kaplama dişler uzun yıllar boyunca sağlıkla kullanılabilir. Kişinin ağız sağlığına gösterdiği ilgiye göre kullanım ömrü uzamaktadır. İyi haber, dişinizin zirkonyumun içinde kalan kısımları çürüme ve bozulmaya karşı korunaklı bir hale gelir. Dikkat edeceğiniz nokta ise zirkonyum kaplama dışında kalan kök yüzeyleri, diş etinin altında kalan bölgeler gibi alanlara tam bir bakım uygulamaktır. Diş etinin altında kalan bölgeler için mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Böylelikle ağız sağlığını tehdit eden bakteriler saklandıkları yerde yaşayamaz hale gelirler.

Tedaviden hemen sonra ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Aşırı sıcak ya da soğuk yemeklerden,

Yapışkan ve sert gıdalardan uzak durun.

Doktorunuz tarafından verilen kontrolleri aksatmayın.

Zirkonyum kaplama yapılan dişlerin etrafını çevreleyen diş etlerinde, metal kaplamalara göre daha az diş eti hastalığı görülmektedir. Yine de günlük bakım aksatılmadan yapılmalıdır.

Günlük bakım söz konusu olduğunda neler yapılmalı?

Dişlerinizi her yemekten sonra fırçalamak diş sağlığınız için çok önemlidir. Ne var ki dişlerin arasında kalan yemek artıkları için ayrıca kullanmanız gereken bakım malzemeleri vardır. Ara yüz fırçası ve diş ipini düzenli fırçalama sonrası kullandığınızda dişlerinizi hem estetik hem de sağlık bakımından en iyi seviyeye taşıyabilirsiniz. Özel ağız suları ile zirkonyum kaplama tedavisi sonrası dişlerinizin beyazlığını koruyabilirsiniz. Ağız bakım suyu ayrıca bakteri üremesini önlemek için ağız boşluğunda işe yarayan hem temizleyici hem de ferahlatıcı bir maddedir. Ayrıca zirkonyum kaplama bulunan bölgeler nazik ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Diş fırçasının ulaşamadığı noktalarda ise diş ipi kalıntıları temizleyecek bir özelliğe sahiptir.

Önemli bir hatırlatma: Zirkonyum kaplamalar temizlenirken, limon, tuz ve sirke gibi maddeler kullanılmamalıdır. Böylelikle zirkonyum maddesinin doğal yapısına zarar verilmemiş olur.